Dirk Nicolaas "Dick" Advocaat — voormalig Nederlands profvoetballer en manager, bekend om zijn lange carrière op club- en internationaal niveau, waaronder drie optredens voor het Nederlands elftal en het leiden van Zenit (Sint-Petersburg) naar de overwinning in de UEFA Cup 2008.
In 1998 werd Advocaat de eerste buitenlandse manager van Rangers en boekte hij onmiddellijk succes door twee opeenvolgende Schotse Premier League-titels te winnen in de seizoenen 1998-1999 en 1999-2000, en door in beide jaren de Schotse beker te winnen en in 1998-1999 de Schotse league cup. In 2002 keerde hij terug naar het Nederlands elftal, dat hij naar de kwartfinales van EURO 2004 loodste. Daarna speelde hij voor Borussia Mönchengladbach (2005), de Verenigde Arabische Emiraten (2005), Zuid-Korea (2005-2006, kwartfinale van het WK voetbal 2006 ) en Zenit (Sint-Petersburg) (2006-2009), waar hij in het seizoen 2006-07 de Russische Premier League won, de Russische Supercup 2007-08 , de UEFA Cup 2007-08 en de UEFA Supercup 2008 .
Opleiding en jeugd
De vorming van Dick Advocaat vond voornamelijk plaats onder invloed van school en het straatleven in de jaren vijftig , waar hij een MULO-diploma behaalde, wat overeenkomt met middelbaar onderwijs. Door het beperkte toezicht van zijn ouders ontwikkelde hij veerkracht door te spelen en kleine conflicten in de buurt, waarbij hij vaak op straat rondhing en 'straatwijs' werd. De invloed van voetbal was minimaal, hoewel de eisen van een groot arbeidersgezin hem een sterk gevoel van onafhankelijkheid bijbrachten, dat hij meenam naar zijn volwassen leven.
Van jongs af aan toonde Advocaat een levendige interesse in voetbal en speelde hij op straat met zijn jeugdvrienden Harry Vos en Aad Kila, die later profvoetballers werden. Op negenjarige leeftijd sloot hij zich aan bij de plaatselijke club Seleritas, hoewel hij aanvankelijk te klein was voor grotere clubs, zoals ADO Den Haag, zijn "jeugdliefde". Na school ging hij vaak naar het stadion Het Zuiderpark om te helpen met het onderhoud van het veld, zoals het markeren van de velden en het schoonmaken van de kleedkamers, terwijl hij tegelijkertijd trainde met de jeugd- en reserveteams van ADO nadat hij een technische test had doorstaan. hij tekende op 16-jarige leeftijd een jeugdcontract en debuteerde op 19-jarige leeftijd voor het eerste elftal. Deze vroege betrokkenheid legde de basis voor zijn overstap naar een professionele spelerscarrière.
Doorbraak in mijn professionele carrière
In 1973 stapte Advocaat over naar Roda, waar hij tot 1977 vier seizoenen speelde. Hij speelde 121 wedstrijden en scoorde 2 doelpunten, waarmee hij het team hielp een sterke positie in het midden van de Eredivisie te behouden. Vervolgens speelde hij van 1977 tot 1979 voor VVV-Venlo, waar hij in drie seizoenen in de hoogste divisie 74 wedstrijden speelde en 5 doelpunten maakte, waarmee hij zijn betrouwbaarheid in het middenveld bewees. Op zoek naar nieuwe uitdagingen vertrok Dick Advocaat https://znaki.fm/nl/persons/dick-advocaat/ naar het buitenland om in de Noord-Amerikaanse voetbalcompetitie te spelen bij Chicago Sting in 1978, 1979 en 1980. Hij speelde in totaal drie seizoenen en paste zich aan aan de fysieke eisen van de competitie in een periode waarin Europese spelers steeds vaker hun vaardigheden in de VS gingen testen.
Terug in Nederland tekende Advocaat in 1980 een contract bij Sparta Rotterdam, waar hij twee seizoenen speelde en 61 wedstrijden speelde met 6 doelpunten, waaronder een opvallende bijdrage in de Eredivisie. Zijn carrière eindigde met een kort verblijf bij de Belgische club K. Berchem Sport in 1982-1983, waarna hij voor het laatst speelde voor Utrecht van 1982 tot 1984, waar hij als veteraan 39 wedstrijden zonder doelpunten speelde, voordat hij op 36-jarige leeftijd zijn carrière beëindigde. Tijdens zijn 18-jarige professionele carrière, voornamelijk als verdedigende middenvelder , speelde Advocaat 525 wedstrijden en scoorde hij 27 doelpunten in alle competities, wat het parcours weerspiegelt van een jonge speler die eerder gekenmerkt werd door stabiliteit dan door doelpunten.